TB010-508-08BE
TB010-508-08BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB010-508-08BE
DigiKey Part Number
102-6224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB010-508-08BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB010-508-08BE Models
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
8
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
20 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V