BSC040N10NS5SCATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC040N10NS5SCATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC040N10NS5SCATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC040N10NS5SCATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC040N10NS5SCATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 140A WSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 140A (Tc) 3W (Ta), 167W (Tc) Surface Mount PG-WSON-8-2
EDA/CAD Models
BSC040N10NS5SCATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 95µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5300 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 167W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-WSON-8-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 50A, 10V