BSC028N06NSATMA1
DigiKey Part Number
BSC028N06NSATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC028N06NSATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC028N06NSATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC028N06NSATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 23A/100A TDSON
Detailed Description
N-Channel 60 V 23A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
EDA/CAD Models
BSC028N06NSATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 50A, 10V