BSC027N06LS5ATMA1
DigiKey Part Number
BSC027N06LS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC027N06LS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC027N06LS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC027N06LS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TDSON
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
EDA/CAD Models
BSC027N06LS5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 49µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7mOhm @ 50A, 10V