BSC014N04LSATMA1
DigiKey Part Number
BSC014N04LSATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC014N04LSATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC014N04LSATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC014N04LSATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 32/100A SUPERSO8
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 32A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 96W (Tc) Surface Mount SuperSO8
EDA/CAD Models
BSC014N04LSATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
61 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4300 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 96W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
SuperSO8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 50A, 10V