2EDS8165HXUMA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 1 000
Datasheet
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting PG-DSO-16-30
2EDS8165HXUMA1
DigiKey Part Number
2EDS8165HXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2EDS8165HXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
2EDS8165HXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EDS8165HXUMA1
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
20V
Logic Voltage - VIL, VIH
-, 1.65V
Series
Current - Peak Output (Source, Sink)
1A, 2A
Part Status
Not For New Designs
Rise / Fall Time (Typ)
6.5ns, 4.5ns
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)