FX10A-168S-SV(21) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX10A-168S-SV(21) |
Description | CONN RCPT 168POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 168 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX10A-168S-SV(21) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 4mm, 5mm |
Number of Positions 168 | Height Above Board 0.126" (3.20mm) |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Base Product Number |