CX81B-24S1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
Amphenol CS (Commercial Products)
GlobTek, Inc.
GlobTek, Inc.
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 294
In Stock: 244
In Stock: 78
USB-C (USB TYPE-C) Plug Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
CX81B-24S1
DigiKey Part Number
26-CX81B-24S1TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX81B-24S1CT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX81B-24S1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX81B-24S1
Description
PLUG, AC 48.0V,DC 48.0V, USBTYPE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CX81B-24S1 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
5A