B1701URO-20D000114U1930
DigiKey Part Number
3147-B1701URO-20D000114U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1701URO-20D000114U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1701URO-20D000114U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1701URO-20D000114U1930
Description
LED RED DIFFUSED 0805 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 631nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
639nm
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
2.00mm L x 1.30mm W
Lens Size
1.40mm x 1.30mm
Height (Max)
0.90mm