B1701UYG-20D000114U1930
DigiKey Part Number
3147-B1701UYG-20D000114U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1701UYG-20D000114U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1701UYG-20D000114U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1701UYG-20D000114U1930
Description
LED YLW-GRN DIFFUSED 0805 SMD
Detailed Description
Yellow-Green 571nm LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
140°
Wavelength - Peak
573nm
Size / Dimension
2.00mm L x 1.30mm W
Lens Size
1.40mm x 1.30mm
Height (Max)
0.90mm