ECS-110.5-20-5P-TR
DigiKey Part Number
XC574TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC574CT-ND - Cut Tape (CT)
XC574DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-110.5-20-5P-TR
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 20pF 50 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-110.5-20-5P-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Frequency
11.0592 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm