HCM1A0503V2-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V2-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0503V2-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0503V2-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V2-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 4.7A 38 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 4.7 A 38mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)