SRP5030WA-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRP5030WA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5030WA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP5030WA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030WA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 6A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 6 A 36mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)