HCM1104-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1104-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1104-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1104-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1104-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 20mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)