IHLP4040DZER4R7M11
DigiKey Part Number
541-1312-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1312-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1312-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER4R7M11
Description
FIXED IND 4.7UH 9.5A 14.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 9.5 A 14.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER4R7M11 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
14.2mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
4040
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.6A