FAZ-C10/2-NA
DigiKey Part Number
5730-FAZ-C10/2-NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAZ-C10/2-NA
Description
FAZ-NA UL 489 MCB 2P 10A C CURVE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Solid State 10A 240 V AC 48 V DC Toggle DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FAZ-C10/2-NA Models
Category
Current Rating (Amps)
10A
Manufacturer
Eaton Electrical
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
48 V