DMWSH120H90SCT7Q-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMWSH120H90SCT7Q-13 |
Description | SICFET N-CH 1200V TO-247 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1200 V 38.2A (Tc) 197W (Tc) Surface Mount TO-263-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54.6 nC @ 15 V |
Mfr | Vgs (Max) +19V, -8V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1078 pF @ 1000 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 197W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V | Supplier Device Package TO-263-7 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 20A, 15V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 5mA |