DMWSH120H90SCT7-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Image for DMWSH120H90SCT7-13 is not available
DMWSH120H90SCT7-13
DigiKey Part Number
31-DMWSH120H90SCT7-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMWSH120H90SCT7-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMWSH120H90SCT7-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMWSH120H90SCT7-13
Description
SICFET N-CH 1200V TO-247
Detailed Description
N-Channel 1200 V 38.2A (Tc) 197W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54.6 nC @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+19V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1078 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
197W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 20A, 15V