BZT52C12S-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 12 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
SOD-323
BZT52C12S-7
DigiKey Part Number
BZT52C12SDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C12S-7
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C12S-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms