GDZ12B-HG3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 12 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ12B-HG3-08
DigiKey Part Number
GDZ12B-HG3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ12B-HG3-08
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms