AP7375-33Y-13
DigiKey Part Number
31-AP7375-33Y-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7375-33Y-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7375-33Y-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7375-33Y-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7375-33Y-13 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Series
PSRR
85dB (1kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA