DRP024V060W1AZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 603-1225-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DRP024V060W1AZ |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DRP024V060W1AZ Models |
Category | Power (Watts) 60W |
Manufacturer Delta Electronics | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency 87% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -20°C ~ 75°C (With Derating) |
Input Type AC | Features Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.75" L x 1.26" W x 4.45" H (120.6mm x 32.0mm x 113.0mm) |
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL |
Voltage - Output 1 24V | Standard Number 107.1-01; 508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 62368-1 |
Current - Output (Max) 2.5A | Base Product Number |