DRP012V030W1AZ
DigiKey Part Number
603-1235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP012V030W1AZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.5A
Category
Power (Watts)
30W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.96" L x 1.26" W x 3.94" H (100.6mm x 32.0mm x 100.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
107.1-01; 508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2
Current - Output (Max)
2.5A