16DBCG5B
DigiKey Part Number
1144-1091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16DBCG5B
Description
LINE FILTER 115V/250VAC 16A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 115V, 250V 50/60Hz Single Stage Quick Connect
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16DBCG5B Models
Category
Current
16 A
Manufacturer
Delta Electronics
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Quick Connect
Voltage - Rated AC
115V, 250V
Inductance
650µH