CPDU3V3UP
DigiKey Part Number
641-CPDU3V3UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-CPDU3V3UPCT-ND - Cut Tape (CT)
641-CPDU3V3UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDU3V3UP
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8V 0603/SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0603/SOD-523F
Category
Power - Peak Pulse
40W
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)