CDSOD323-T12S
DigiKey Part Number
118-CDSOD323-T12STR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDSOD323-T12SCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CDSOD323-T12SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOD323-T12S
Description
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.9V (Typ) Clamp 21A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDSOD323-T12S Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.9V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21A (8/20µs)