21458-18-2-0500-0102-1-TS
DigiKey Part Number
CN170BW-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
21458-18-2-0500-0102-1-TS
Description
CABLE 2COND 18AWG BLK/WHITE 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Black, White 18 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.153" (3.89mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Jacket Color
Black, White
Cable Type
Ratings
UL Style 21458
Number of Conductors
2
Voltage
300 V
Wire Gauge
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Conductor Strand
34/0.0071"
Jacket (Insulation) Thickness
0.0150" (0.381mm)