EMVE350ARA100ME55G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 59 420
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 690
Datasheet
KEMET
KEMET
Nichicon
Nichicon
In Stock: 593
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 706
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 230
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EMVE350ARA100ME55G
DigiKey Part Number
565-EMVE350ARA100ME55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVE350ARA100ME55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVE350ARA100ME55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVE350ARA100ME55G
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMVE350ARA100ME55G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C