106AXZ035M
DigiKey Part Number
1572-1282-2-ND - Tape & Reel (TR)
1572-1282-1-ND - Cut Tape (CT)
1572-1282-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106AXZ035M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 19.89Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
106AXZ035M Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
760 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.89Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C