CEN5R5105HF-ZG
DigiKey Part Number
4688-CEN5R5105HF-ZG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEN5R5105HF-ZG
Description
CAP 1.0F -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 20Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.748" Dia x 0.256" L (19.00mm x 6.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20Ohm @ 1kHz