CBN5R5474HF-ZG
DigiKey Part Number
4688-CBN5R5474HF-ZG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBN5R5474HF-ZG
Description
CAP 0.47F -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
0.47 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 25Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
0.47 F
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25Ohm @ 1kHz