PTS815SJG250SMTR LFS
DigiKey Part Number
CKN12217-2-ND - Tape & Reel (TR)
CKN12217-1-ND - Cut Tape (CT)
CKN12217-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS815SJG250SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
PTS815SJG250SMTR LFS Models
Outline
4.20mm x 3.20mm
Operating Force
400gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm
Actuator Type
Oval Button
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm