PTS645SL43-2 LFS
PTS645SL43-2 LFS
PTS645SL43-2 LFS
DigiKey Part Number
CKN9098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS645SL43-2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
PTS645SL43-2 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Outline
6.00mm x 6.00mm
Operating Force
130gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC