SRP2012TMA-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP2012TMA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP2012TMA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP2012TMA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2012TMA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.5A 126 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 2.5 A 126mOhm Max 0806 (2016 Metric) Flat Wire
Category
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
40MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
126mOhm Max