SRP1038A-150M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 4 008
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 295
Datasheet
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.25 A 45mOhm Max Nonstandard
SRP1038A-150M
DigiKey Part Number
SRP1038A-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038A-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038A-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038A-150M
Description
FIXED IND 15UH 6.25A 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRP1038A-150M Models
Category
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
9MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A