SRF1280-6R8Y
SRF1280-6R8Y
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-6R8Y
DigiKey Part Number
SRF1280-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-6R8Y
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 27.2 µH Inductance - Connected in Series 6.8 µH Inductance - Connected in Parallel 18.3mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 7.34 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1280-6R8Y Models
Category
Current Saturation - Parallel
13.3 A
Current Saturation - Series
6.67 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
18.3mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
65.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
6.8 µH
Inductance - Connected In Series
27.2 µH
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
7.34 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
3.67 A