PF0553.682NL
DigiKey Part Number
553-3042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0553.682NL
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 7.4UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 30 µH Inductance - Connected in Series 7.4 µH Inductance - Connected in Parallel 12mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 7.2 A Nonstandard
EDA/CAD Models
PF0553.682NL Models
Category
Current Saturation - Parallel
13 A
Manufacturer
Pulse Electronics
Current Saturation - Series
6.6 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
12mOhm Max
Packaging
Tray
DC Resistance (DCR) - Series
46mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
7.4 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
30 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
7.2 A
Height
0.343" (8.71mm)
Current Rating - Series
3.6 A