MH2029-400Y
DigiKey Part Number
MH2029-400YTR-ND - Tape & Reel (TR)
MH2029-400YCT-ND - Cut Tape (CT)
MH2029-400YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH2029-400Y
Description
FERRITE BEAD 40 OHM 0805 1LN
Detailed Description
40 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 5A 20mOhm
EDA/CAD Models
MH2029-400Y Models
Category
Current Rating (Max)
5A
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
40 Ohms @ 100 MHz