SC-02-15JS
DigiKey Part Number
399-SC-02-15JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC-02-15JS
Description
CMC 1.5MH 2A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2A DCR
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SC-02-15JS Models
Category
Voltage Rating - DC
250V
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.142" L x 1.024" W (29.00mm x 26.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.472" (12.00mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
1.5 mH @ 1 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2A