MH1005-121Y
DigiKey Part Number
118-MH1005-121YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MH1005-121YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MH1005-121YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH1005-121Y
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz Ferrite Bead 2A 50mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)