MF-MSMF075/24-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-MSMF075/24-2 |
Description | PTC RESET FUSE 24V 750MA 1812 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MF-MSMF075/24-2 Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 110 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 450 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Not For New Designs | Ratings AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 24V | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Trip (It) 1.5 A | Thickness (Max) 0.033" (0.85mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency cURus, TUV |