LT6654AMPS6-1.25#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT6654AMPS6-1.25#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT6654AMPS6-1.25#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT6654AMPS6-1.25#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6654AMPS6-1.25#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.25V V ±0.05% 10 mA TSOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6654AMPS6-1.25#TRMPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
0.8ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
2ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.4V ~ 36V
Part Status
Active
Current - Supply
600µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Tolerance
±0.05%
Base Product Number
Temperature Coefficient
10ppm/°C