ADPL42005ACPZ-5.0-R7
DigiKey Part Number
505-ADPL42005ACPZ-5.0-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADPL42005ACPZ-5.0-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADPL42005ACPZ-5.0-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL42005ACPZ-5.0-R7
Description
500MA HV LDO 5.0V
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-LFCSP-WD (3x3)
EDA/CAD Models
ADPL42005ACPZ-5.0-R7 Models
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Current - Supply (Max)
1.6 mA
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA