KT EELP41.12-S2U1-25-2X4Y-5-R18
DigiKey Part Number
475-KTEELP41.12-S2U1-25-2X4Y-5-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KTEELP41.12-S2U1-25-2X4Y-5-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KTEELP41.12-S2U1-25-2X4Y-5-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 527nm LED Indication - Discrete 2.5V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.16mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.5V
Series
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°, 145°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
522nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.50mm