AMCA31-2R450G-S1F-T3
DigiKey Part Number
535-14095-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14095-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14095-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMCA31-2R450G-S1F-T3
Description
RF ANT 2.4GHZ CHIP SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, IoT, ISM, M2M, Wi-Fi, ZigBee™ Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMCA31-2R450G-S1F-T3 Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
Gain
2.3dBi
Digi-Reel®
Power - Max
3 W
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
Bluetooth, General ISM, WiFi
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Applications
Bluetooth, IoT, ISM, M2M, Wi-Fi, ZigBee™
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz