ABM8AIG-40.000MHZ-4-T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ECS Inc.
In Stock: 0
Datasheet
40 MHz ±30ppm Crystal 18pF 35 Ohms 4-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
Abracon Automotive Solutions
ABM8AIG-40.000MHZ-4-T
DigiKey Part Number
535-ABM8AIG-40.000MHZ-4-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8AIG-40.000MHZ-4-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8AIG-40.000MHZ-4-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8AIG-40.000MHZ-4-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Load Capacitance
18pF