MNHU18-250DFIK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated Heat Shrink
MNHU18-250DFIK
DigiKey Part Number
920044-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNHU18-250DFIK
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated Heat Shrink
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
1.200" (30.48mm)