DNH18-250FIB-Q is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 250
Datasheet
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 3
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated Heat Shrink
DNH18-250FIB-Q
DigiKey Part Number
298-14402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNH18-250FIB-Q
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated Heat Shrink
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.132" (3.35mm)
Length - Overall
1.440" (36.58mm)