BV302S12010
DigiKey Part Number
3388-BV302S12010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV302S12010
Description
PWR XFMR 1VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1VA Power Transformer 230V Primary 12V Secondary 83mA Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Single
Manufacturer
Zettler Magnetics
Secondary Winding(s)
Single
Series
Center Tap
No
Packaging
Tube
Power - Max
1VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Primary
230V
Termination Style
PC Pin
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Current - Output (Max)
83mA