Image for ADT08025115BH is not available
ADT08025115BH
DigiKey Part Number
4458-ADT08025115BH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADT08025115BH
Description
80X25MM 115V BALL 3600/4000 TERM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC/230VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 55.0 CFM (1.54m³/min) 2 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Manufacturer
YS Tech USA
Fan Type
Tubeaxial
Series
Noise
45.5dB(A)
Packaging
Box
RPM
4000 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC/230VAC
Current Rating (Amps)
0.190A
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Material - Frame
Aluminum
Width
25.00mm
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Air Flow
55.0 CFM (1.54m³/min)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)